I LO IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA

Regulamin Gry znajduje się na samym dole strony!
KLIKNIJ MNIE!



Odgórna polityka mocarstw Wielkiej Trójki zadecydowała o przekształceniach granic i stref zależności politycznych w Europie po II wojnie światowej. W myśl ustaleń Konferencji Jałtańskiej Polska znalazła się w radzieckiej strefie wpływów. Przesunięcie granic naszego kraju odebrało nam Kresy Wschodnie, a w ramach rekompensaty za nie otrzymaliśmy ziemie północne z szerokim pasem wybrzeża Bałtyku oraz tereny wzdłuż linii Odry i Nysy Łużyckiej - nazywane odzyskanymi w myśl propagandowego powrotu do „macierzy piastowskiej”. Przesunięcie granic wiązało się z szeroko zakrojoną akcją wysiedlenia ludności niemieckiej i przesiedlenia ludności polskiej .
Tereny Pomorza Zachodniego w znacznym stopniu różniły się od ziem Polski Centralnej. Budowanie polskości i tożsamości na Ziemiach Odzyskanych lokowane było na tzw. surowym korzeniu. Walki o Kołobrzeg w marcu 1945 doprowadziły do całkowitego zrujnowania substancji miasta wraz z jego zapleczem i funkcjami jakie spełniało przed 1939 rokiem. Zniszczenia szacowano na około 90% ilości zabudowań. Wśród ostałych budynków zachował się ten należący do dzisiejszego liceum. Pozostałe resztki dawnego Kołobrzegu uległy rabunkowej polityce Armii Czerwonej i działalności grup szabrowników.
Dopełnieniem niestabilnej sytuacji społecznej było poczucie strachu i tymczasowości życia na nowych terenach Polski. Budowanie tożsamości lokalnej oparte jest o wspólne wzorce, pochodzenie, problemy. Grupa ludzi, która dotarła do Kołobrzegu zastała zgliszcza i gruzy. Nie mieli oni ze sobą nic wspólnego oprócz strachu, że zaraz będą musieli przenosić się ponownie, ponieważ nie mieli oni pewności co do tego, na jak długo owe tereny pozostaną polskie. Rozpoczęli tworzenie nowej przyszłości razem mimo różnic między sobą. Nie mieli oni podstaw do tworzenia struktur w zniszczonym Kołobrzegu. Jednak wśród tych podziałów, mnogich różnic i strachu występowała jedna odwiecznie wspólna rzecz, która była jedną ze składowych jednoczenia się społeczeństwa. Było to szkolnictwo, które w Kołobrzegu miało wielowiekową tradycję. Mimo zmiany społeczności, ta tradycja nie została pogrzebana, choć zaczęli tworzyć ją inni ludzie. W budynku naszej szkoły przez trzy pierwsze lata stacjonowała Armia Czerwona. Później został przekazany szkole. Symbolem zjednoczenia staje się jego budynek jako żywy świadek historii. Im dłuższa jego tradycja tym większe oddziaływanie.
Po 25 latach w Kołobrzegu wychowało się jedno pokolenie, które nie pamiętało czasów odbudowy zniszczonego miasta i dla nich od zawsze był „nasz” nie „ich”. Życie toczyło się swoim torem – pierwsze śluby, pogrzeby, narodziny.
Historia kołobrzeskiego szkolnictwa sięga XII wieku, można by powiedzieć, że nie jest to nasza tradycja – Kołobrzegu już nie niemieckiego, a polskiego, ponieważ historia dawnej szkoły kapitularnej i szkolnictwa zakończyła się w roku 1945, kiedy rozpoczęto tworzenie szkoły dla młodzieży innej narodowości. Jednak obecne Liceum imienia Mikołaja Kopernika, od 1948 roku zajmuje ten sam budynek co przedwojenne Gimnazjum Katedralne.
Przez wieki w Europie edukacją zajmował się Kościół, naturalnym więc jest, że pierwsze działalności szkolnictwa w Kołobrzegu rozpoczynają się wraz z powstaniem kołobrzeskiej kapituły. Dokładnej daty powstania szkolnictwa w Kołobrzegu nie można określić, możemy powiedzieć, że musiało się to stać między 1176 a 1238 rokiem. W roku 1176 biskup kamieński Konrad III wydał dokument o powstaniu kapituły kołobrzeskiej, której jednym z zadań było kształcenie duchownych. Nie wiadomo jednak, czy kanonicy od razu po wydaniu dokumentu przybyli do Kołobrzegu i rozpoczęli prowadzenie szkoły. Jednak z roku 1238 pochodzi dokument, w którym kanonik kołobrzeski Wilhelm określony jest jako scholasticus – był więc odpowiedzialny za szkołę, zatem musiała ona już wówczas istnieć.
Kapituła do nowego miasta przeniosła się około lat 60 XIII wieku, przypuszczalnie zabierając ze sobą szkołę. Tym razem dosyć precyzyjnie możemy określić jej lokalizację – odcinek dzisiejszej ul. Armii Krajowej, pomiędzy Placem Ratuszowym, a ul. Katedralną przez wieki nosił nazwę ulicy Szkolnej, a w średniowieczu nazwy ulic pojawiały się same, odzwierciedlając charakter, jaki pełniła. Wówczas grono pedagogiczne ograniczało się do czterech osób, byli to wyłącznie duchowni. Był to: rektor, konrektor, kantor i bakałarz. Szkoła była płatna, uczniowie opłacali niewielkie czesne – kilka feningów miesięcznie. Tego, że poziom nauczania musiał być wysoki, dowodzi 7 Kołobrzeżan na liście studentów uniwersytetu bolońskiego.
Od początku miasto usiłowało przejąć szkołę, a spory z kapitułą trwały ponad 200 lat. Na mocy pierwszej ugody z 1378 r. kapituła dalej mogła powoływać rektora, ale rada miejska mogła, w uzasadnionych przypadkach, żądać jego odwołania. Jednak 1477 r. została odnowiona, a miasto miało zacząć działać na rzecz poprawy sytuacji materialnej szkoły. W 1531 roku jednak Kołobrzeg przyjął wiarę luterańską, a zgodnie z jej duchem odpowiedzialność za sprawy kultu spadała na radę. Od tej pory personel szkolny powoływany był przez radę miejską. Kapituła nie zamierzała się poddać, przyjęli nową wiarę i starali się odzyskać wpływ na kościół i szkołę. Po 8-letnich negocjacjach w 1568 roku zawarto porozumienie. Odtąd miasto i kapituła wspólnie sprawowały nadzór nad szkołą i decydowały o sprawach personelu. Pracowników szkoły powoływano na wniosek rady i tak miało pozostać aż od 1811 r., kiedy rozwiązano kapitułę. W wyniku tego porozumienia szkołą została przeniesiona do wikarówki znajdującej się naprzeciwko głównego portalu katedry. Pierwotnie były tylko dwie klasy – wyższa prima gdzie nauczano geometrii, arytmetyki, muzyki i astronomii, oraz secunda, niższa klasa gdzie przedmiotami były łacina, dialektyka i retoryka. W razie potrzeb otwierano też niższe klasy Szczebra podstawowego tercję, kwartę i kwintę.
Pierwszy egzamin zdawany pod koniec roku szkolnego o charakterze maturalnym, odbył się w 1619 roku na żądania rady w sali ratuszowej. Zadaniem abiturientów było najczęściej tłumaczenie tekstów łacińskich, niekiedy również wdawano się w popisowe dysputy. Chodziło o wykazanie się jak najlepszą łacińską elokwencją.
Wojna trzydziestoletnia (1618-48) przyniosła katastrofę demograficzną na Pomorzu – liczba mieszkańców w Kołobrzegu według niektórych historyków zmniejszyła się z ok. 6000 do 3500. Mimo to liceum w drugiej połowie XVII w. przeżywało swe najświetniejsze lata. Sława szkoły rozeszła się po całym Pomorzu. Było to wynikiem przekazania miasta Brandenburgii, Wielki Elektor uczynił z Kołobrzegu centrum administracyjne i przeniósł doń 14 instytucji rządowych, co spowodowało napływ urzędników z wysokimi ambicjami wobec swoich synów. Status i poziom szkoły wzrósł więc wraz z wzrostem funkcji miasta. Swoją sławę liceum zyskało również dzięki dwóm sławnym rektorom: Valeriusowi Jasche i Davidowi Hollatzce. Byli oni wszechstronnie wykształceni i oddani pracy całym sercem. Dla nich do Kołobrzegu przybywali młodzi ludzie z odległych miejsc.
Jednak po przeniesieniu Rządowych instytucji do Szczecina i Stargardu w XVIII wieku ujawnił się poważny problem – kołobrzeskie liceum wciąż było szkołą średniowieczną, kiedy świat wokół stawał się już nowożytnym. Około 1700 roku wprowadzono wprawdzie język niemiecki, grekę, historię, arytmetykę i geometrię. Pół wieku później doszedł język francuski, mechanika oraz wagi i miary. Zmiany wprowadzono jednak zbyt późno, nastąpił spoty odpływ uczniów. Zlikwidowano kwintę i okresowo zanikła kwarta, do tercji przyjmowano nawet 6-latków aby uczyć kogokolwiek. Wyraźnie odbiło się to na poziomie szkoły, ukończenie prymy nie dawało szans dostania się na studia. Uczniowie z ambicjami nie wybierali więc kołobrzeskiej szkoły lecz woleli uczyć się prywatnie lub w lepszych szkołach. W 1809 roku przeprowadzono ostatnią maturę. W 1811 roku rozwiązano kapitułę.
Od tej pory wiodła smętny żywot miejskiej szkółki zwanej Szkołą Rady. W 1815 r. połączono sekundę i prymę, razem było w nich 14 uczniów. Państwo pruskie zajęło się porządkowaniem systemu oświaty zmierzając do jego unowocześnienia.
W duchu unowocześniania szkół w latach 40-tych XIX w. próbowano odnowić szkołę kołobrzeską. W 1845 roku powstała szkoła realna z łaciną, która nie dawała wprawdzie możliwości dostania się na studia uniwersyteckie, ale pozwalało rozpoczęcie kariery oficerskiej lub administracyjnej. Nie było to jednak wystarczające dla kołobrzeżan. 13 IV 1558 r. powstało Gimnazjum Katedralne, prawdziwe klasyczne gimnazjum – dzisiaj powiedzielibyśmy szkoła średnia zakończona maturą. Jej nazwa była tylko symbolicznym odwołaniem do tradycji, szkoła była zarządzana i utrzymywana przez miasto. Powstał zespół szkół, w którego skład wchodziło gimnazjum klasyczne, szkoła realna i podstawowa. Uczniów gimnazjum klasycznego było dwa razy więcej niż ogólnego, więc budynek wikarówki zdecydowanie nie wystarczał. Budowę nowego gmachu rozpoczęto w 1859 r. – przetrwał on do dziś, jest to dzisiejsza siedziba urzędu miasta. W 1875 roku szkołę zaczęło dofinansowywać państwo, zmieniając nazwę na Królewskie Gimnazjum Katedralne i Szkołę Realną 1-go Rzędu, oficjalna nazwa zmieniana była jeszcze kilka razy, w roku 1937 przyjmując miano Szkoły Katedralnej – Państwowej Szkoły Średniej dla Chłopców.
Po 3, 4 latach nauki w szkole podstawowej uczniowie przechodzili do gimnazjum w wieku około 10 lat. Gimnazjum zawierało 9 klas: sekstę, kwartę, tercję niższą, tercję wyższą, secundę niższą i secundę wyższą, prymę niższą i prymę wyższą. Przywrócono tradycję publicznych egzaminów na koniec roku, ale zdawali je nie tylko maturzyści, ale wszyscy uczniowie, nawet z klas podstawowych.
W tym okresie pojawił się również samorząd uczniowski i rozwinęły się kółka klubów uczniowskich między innymi Klub Wioślarski „Hanza”, drużyna harcerska, Towarzystwo literackie, Scenograficzne Kółko Gimnazjalistów. Rytm szkoły przerwał wybuch I wojny światowej, poległo na niej 4 nauczycieli i 207 uczniów.
W 1920 roku dokonano reformy administracyjnej – Kołobrzeg odtąd stanowił osobny powiat grodzki. Nowy urząd potrzebował godnej siedziby, a gmach gimnazjum nadawał się do tego idealnie. Po latach wojny budowa nowego budynku dla gimnazjum nie była łatwa, ale wspólnymi siłami miasta i ministerstwa udało się – powstał doskonale znany czerwony budynek, obecna siedziba naszej szkoły. Przekazanie kluczy dyrektorowi Labsowi i przeprowadzka odbyły się 3 XI 1932 r.
Niewiele później kanclerzem Niemiec został Hitler, nakazano rozwiązanie Rady Rodziców i samodzielnych klubów. Zgodnie z ideą państwa totalitarnego odtąd partia kontrolowała proces wychowania młodzieży, zadaniem edukacji było kształtowanie postaw narodowo-socjalistycznych. Było to zupełnie różne od dotychczasowego modelu apolitycznej szkoły. W 1934 r. ministerstwo nakazało rozwiązanie rady rodziców. Od roku szkolnego 1936/37 zakazano istnienia samodzielnych klubów uczniowskich. Dokonano wielu zmian, przestał istnieć zespół dwóch gimnazjów, odtąd była to jednolita szkoła średnia. Łacina przestała być językiem wiodącym. Zmieniono nazewnictwo klas, skalę ocen powiększono od 1-6 i wreszcie na koniec przeniesiono zakończenie roku z Wielkanocy na początek wakacji. Dyrektor Labs był przeciwny upolitycznianiu szkoły. Trzej nauczyciele zawiązali przeciwko niemu „komitet Polityczny” domagając się usunięcia Labsa. W rezultacie ich działań dymisja Dyrektora Labsa nastąpiła 24 października 1937 r. Nie wydano zgody na oficjalne pożegnanie dyrektora, mimo to taka uroczystość odbyła się nieoficjalnie.
W roku 1939 szkoła została zamieniona na lazaret rezerwowy. Prowadzenie szkoły było coraz trudniejsze, do wojska odchodzili nauczyciele i uczniowie, ostatnia regularna matura odbyła się w 1942 r. Po obniżeniu wieku poborowego do 16 lat nie było komu jej zdawać. II wojna światowa w kołobrzeskiej szkole zebrała śmiertelne żniwo - 17 nauczycieli i 438 uczniów. 4 marca rozpoczęła się bitwa o Kołobrzeg.
Mimo, że jesienią 1945 roku do czerwonego budynku szkoły przy ul. Łopuskiego zaczęła uczęszczać już zupełnie inna młodzież, to cel był taki sam jak przed wiekami – przygotowanie ambitnej młodzieży do przyszłego życia, jej edukacja i wychowanie w poszanowaniu tradycji.

Historia szkolnictwa w Kołobrzegu trwa od ,ponad 800 lat. Jej początków można upatrywać się już pod koniec XII wieku, jednakże nie jest to historia jednolita, bowiem na przestrzeni lat Kołobrzeg wielokrotnie zmieniał swoją terytorialną przynależność. W tej kwestii kluczowe będą wydarzenia wiosny 1945 roku. Zdaniem wielu, to właśnie wtedy na nowo zaczęła tworzyć się historia kołobrzeskiego szkolnictwa. I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika to najstarsza szkoła w powiecie. Choć Kołobrzeg ma długą tradycję w dziedzinie szkolnictwa jego współczesna historia rozpoczyna się wraz z końcem II wojny światowej. 18 marca 1945 roku, po 2 tygodniach działań zbrojnych, zakończyły się walki o Kołobrzeg. Wszystkie sfery życia mieszkańców, w tym edukacja, musiały zostać utworzone na nowo. Historia obecnego I Liceum rozpoczyna się 2 grudnia 1945 roku, wtedy to nastąpiło oficjalne otwarcie szkoły. Jej głównym organizatorem a zarazem pierwszym dyrektorem w latach 1945-50 był Jan Gosiewski. Pierwsza siedziba mieściła się w pobliskim Gościnie, w miejscu dzisiejszej Szkoły Podstawowej. Przeznaczony na placówkę budynek w czasie wojny pełnił funkcję szpitala dla chorych na tyfus, co doskonale obrazuje warunki w jakich tworzyć przyszło podwaliny dla obecnie znanej nam szkoły. Pomimo tego, że oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego nastąpiło dopiero w grudniu, ze względu na ogrom strat i konieczność dostosowania programów nauczania do potrzeb lokalnej społeczności, szkoła urządzana była od lipca. Ze względu na przeszłość placówki pierwsze działania podjęła kolumna sanitarna, sprzęt potrzebny do szkoły i internatu zebrano w okolicy. Szczególnie ważne było zorganizowanie internatu, ponieważ wielu uczniów, zarówno wtedy jak i teraz, przybywało do szkoły z daleka. W 1945 roku naukę rozpoczęło 36 uczniów w trzech klasach gimnazjalnych i dwóch wyrównawczych. Rozpiętość wieku od 11 do 24 lat. Pierwsze lata działania szkoły były szczególnie trudne, gdyż nauczyciele musieli wyrównywać różnice wiedzy miedzy uczniami, szczególnie, że nie było jeszcze programów nauczania. Wszystko tworzone było na bieżąco, w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa, jednak jakże skutecznie, bowiem już w maju 1950 roku napisana zostaje pierwsza matura. Dziś Liceum znajduje się w Kołobrzegu przy ulicy Edmunda Łopuskiego 42-44. Przeniesienie do gmachu, w którym obecnie mieści się szkoła nastąpiło latem 1948, wcześniej bowiem, od połowy marca ‘45, budynek (wtedy jeszcze przy ulicy Długiej 2/3) zajmowała Armia Czerwona. W roku szkolnym 1946/47 Gimnazjum, które do dziś funkcjonuje w budynku naszej szkoły, znajdowało się już w Kołobrzegu, w siedzibie dzisiejszego Gimnazjum Nr 1. W 1948 wraz z przeniesieniem przekształcono je w 11-letnią Szkołę Ogólnokształcącą i przyjęto nazwę ,,Liceum’’.
Lata 1945-1989 to okres szczególnie ważny w dziejach Polski. Nowy ustrój odcisnął swoje piętno przede wszystkim na ludności cywilnej. Skutki funkcjonowania nowego systemu można było zobaczyć nawet pośród uczniów. Rok szkolny 1948/49 to czas powstawania licznych organizacji młodzieżowych. W Liceum powołane do życia zostają Związek Młodzieży Polskiej i Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Powstał Hufiec-Szkolny ,,Służba Polsce’’. Polityka obejmowała każdą dziedzinę życia. W 1957 w Liceum utworzony zostaje Związek Młodzieży Socjalistycznej, uczniowie co roku biorą udział w wykopkach ziemniaków i pomagają przy żniwach. Wielokrotnie uczestniczą w uroczystościach państwowych. W przypadku Kołobrzegu szczególnie ważne było upamiętnienie ,,zaślubin z morzem’’. Zmianę przynosi dopiero rok ’89, ,,nowy porządek’’ zaczyna być widoczny nie tylko w sferze polityki i administracji, ale także w życiu uczniów. Ujawniają się nowe formacje młodzieżowe: Niezależna Unia Młodzieży Szkolnej i Federacja Młodzieży Walczącej. Przez lata swojej działalności budynek szkoły gościł w swoich murach także inne placówki oświatowe. W 1952 roku powołano do życia Liceum dla Pracujących. W latach 1961-66 w budynku LO umieszczono Państwowe Liceum Pielęgniarstwa, a od 1966 do 1970 Technikum Rybołówstwa Morskiego. Od 1957 roku równocześnie z Liceum działała Szkoła Podstawowa, w 1999 przekształcona w istniejący do dziś Zespół Szkół Nr 2 w Kołobrzegu. Od ponad 70 lat swojej działalności I LO prężnie się rozwija i dziś wraz z Bursą Międzyszkolną Nr 1 tworzy Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika. Oficjalne nadanie szkole imienia nastąpiło 17 października 1970 roku podczas obchodów uroczystości 25-lecia. Przez lata swojego istnienia I Liceum im. Mikołaja Kopernika wykształciło i przygotowało do dorosłego życia tysiące młodych ludzi. Szkoła choć organizowana była w warunkach tak trudnych, jak zniszczenia wojenne od lat staje na wysokości zadania. Na przestrzeni tych kilku dziesięcioleci zarówno w szkolnictwie jak i społeczeństwie zaszło wiele radykalnych zmian, jednakże tradycja naszej szkoły nieprzerwanie trwa.

Gdy w 1920 utworzono kołobrzeski powiat grodzki, ratusz okazał się za mały dla takiej liczby urzędników. Zaadaptowano więc na biurowiec gmach gimnazjum (znajdował się wtedy przy ulicy Ratuszowej), a szkole zbudowano nowy budynek. Pozwolenie na budowę otrzymano w 1927 roku. Zamiar realizowano w latach 1930-1932.
Duży budynek w kształcie litery "T" z 18 salami lekcyjnymi, aulą, salą gimnastyczną, gabinetami specjalistycznymi i innymi potrzebnymi pomieszczeniami powstał przy ul. Langenbecka (dziś ul. Łopuskiego) narożnik ul. Strasburskiej (Śliwińskiego) na działce o powierzchni 28.000 metrów kwadratowych. Obok wybudowano boisko szkolne. Twórcą projektu był młody budowniczy, absolwent berlińskiej uczelni technicznej, Eberhard Snell.
Szkoła była planowana na 600 uczniów, a 3 listopada 1932 nastąpiła uroczysta przeprowadzka do nowego gmachu.
W 1919r. w Weimarze powstała szkoła artystyczna, tzw. Bauhaus, w której sformułowano podstawową zasady nowej architektury: forma ma wynikać z funkcji, jednak obowiązywała elegancja, podkreślona dyskretnym detalem. Właśnie w tym rewolucyjnym, jak na tamte czasy, stylu zostało zbudowane liceum.
W 1933 roku budynek z zewnątrz to pusta, bezokienna ściana frontowa, którą ożywia jednak "mozaika" różnokolorowego klinkieru: od jasnej czerwieni po czerń. Jedyną ozdobą jest "złoty" zegar w lewym, górnym roku ustawiony w kierunku południwym . Składa się z prostych wskazówek, nie ma cyfr, a prostokątne znaczniki godzin ułożone z pozłacanych, klinkierowych płytek. Południowa fasada od strony dziedzińca szkolnego jest najbardziej ozdobionym miejscem - to osiem filarów podtrzymujących aulę. Ich powierzchnia jest pokryta wzorem drobnych żłobkowań, poziomych na brzegach i pionowych w środku. Ciągi okienne są obramowane delikatnymi laskowaniami z żółtowatego tynku, imitującego piaskowiec. Zarys framug nadaje elewacji lekkości. Jest przy tym bardzo funkcjonalny – górny lufcik odchyla się aż do poziomu, czyniąc wentylację szybką i skuteczną. Stopnie przed wejściem do szkoły są wykonane z betonu szarego w środku i żółtego po bokach.
Zaraz przy wejściu znajduje się hall. Głównym źródłem oświetlenia hallu jest wielka szklana ściana od północy. Obecnie wypełniona jest białym szkłem. Na hallu stoi solidna drewniana ława, dziś słynne szkolne "zielone" - centrum towarzyskie szkoły.
Ważnym miejscem w szkole, zresztą - do dziś, jest aula znajdująca się na 1. piętrze. Jej drzwi rozsuwają się na 9 metrów szerokości. Nad wejściem znajduje się pas fryzu wykonany w latach 70. XX wieku. Pod 6. oknem auli stoi kontuar organów wykonany przez firmę Grüneberg z Finkenwalde (po organach pozostała dziura w ścianie i stalowy stelaż).
Dziś, w szkole zaszło wiele zmian. Sale nie wyglądają jak kiedyś, niektóre elementy zostały usunięte, gdyż ich funkcja zanikła. Najważniejsze jest jednak to, że szkoła wciąż się rozwija i daje uczniom coraz więcej możliwości rozwoju.
Z powodu walorów historycznych budowli i rewolucyjnego wyglądu szkoły, zadziwiającego stylem architektonicznym jakim jest Bauhaus - budynek został wpisany do rejestru zabytków w 2016 roku. Szkoła należy także do Stowarzyszenia Najstarszych Szkół.
Szkoła jako pierwsza rozpoczęła nauczanie na poziomie średnim w Kołobrzegu w związku z czym to właśnie ona jest z nim kojarzona. Jej indywidualne tradycje kultywowane do dzisiaj, takie jak otrzęsiny, które co roku wzbudzają gigantyczne emocje zarówno wśród uczniów LO, jego nauczycieli, rodziców, ale i sąsiadów z okolicznych szkół. Własne tradycje „czerwonego” sprawiają, że uczniowie po latach wracają do wspomnień z nim związanych z sentymentem, ale i szacunkiem, ponieważ mają oni świadomość tego, że sami są częścią jego historii.
W samym Kołobrzegu niewiele budynków posiada historyczny rodowód, przez co mogłoby się wydawać, że żaden gmach nie jest godzien prezentowania się mianem swoistego emblematu miasta. Oczywiście nie jest to prawdą na co może wskazywać kontekst prezentowanych treści. Dzięki swojej niepowtarzalnej architekturze, centralnej lokalizacji oraz pełnionej funkcji – ważnej dla lokalnej społeczności LO przejęło tę funkcję.Jedną z najważniejszych funkcji szkoły jest zachodząca tam integracja. Przez wiele lat, po roku 45 była jedynym liceum ogólnokształcącym w regionie. Prestiż i wysokie wyniki uczniów na egzaminach powodowały duże zainteresowanie tą szkołą młodzieży z Kołobrzegu i okolic, która myślała o aplikowaniu na studia. Wysoki poziom nauczania w szkole sprawiał, że dostawali się do niej ludzie o dużej ambicji i umiejętnościach. Podobne cele i marzenia uczniów wpływały na ich integrację, zacieśniając więzi między nimi.
Stworzone w tej szkole przyjaźnie z reguły wytrzymują próbę czasu. Absolwenci w swoim już dorosłym życiu nadal spotykają się ze sobą i utrzymują kontakt na portalach społecznościowych. Ludzie, którzy postanowili pozostać w Kołobrzegu znają nawzajem swoje nazwiska, swoje historie i imiona swoich dzieci, tworząc w ten sposób swoistą społeczność. Rodzice opowiadają swoim dzieciom o swych szkolnych latach. Tworzą prawdziwą legendę o najbardziej prestiżowej szkole w regionie. Szkoła przestaje być instytucją, staje się symbolem. Ludzie myślą z dumą o tym, że byli częścią tej szkoły i są równie dumni z tego, że ich dzieci kontynuują rodzinną tradycję. Idą śladami swoich rodziców i też stają się uczniami „czerwonego” liceum. Dochodzi do tego, że do szkoły chodzą kolejne pokolenia ludzi w jakiś sposób związanych przeszłością swoich rodzin z tym miejscem. Doprowadza to do powstania dialogu międzypokoleniowego. Te same miejsca (poszczególne sale, stadion lekkoatletyczny i inne), ci sami nauczyciele ( dla przykładu dyrektor Józef Skorupiński, czy profesor Franciszek Barta) i swoista gwara (wspomniane już „zielone”) łączą ludzi uczęszczających do tej szkoły.
Szkoła wciąż łączy ludzi z całego powiatu. Mimo wielu zmian jakie zaszły w kołobrzeskim sektorze szkolnictwa, „Kopernik” wciąż jest jedną z najbardziej prestiżowych szkół. Uczniowie czerpią z jej przeszłości, jednocześnie nadając jej świeżość. Ich przeżycia łączą się z przeżyciami absolwentów, integrując ich na wielu poziomach i tworzą w ten sposób wyjątkową społeczność.
Budynek Kopernika zabytkiem





Wspomnienia absolwentki
Bibliografia
1. I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika Księga pamiątkowa Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu : 1945-1985, LOMK , Kołobrzeg 1985. Dostępne w bibliotece szkolnej I LO im. Mikołaja Kopernika
2. Bremborowicz, Krystyna. Red. Księga pamiątkowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu : 1945-2005, ZSO, Kołobrzeg 2005
3. Kroczyński Hieronim Kronika Kołobrzegu, Le Petit Cafe, Kołobrzeg 2000
4. Muciek Marek. Red. 70 lat I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu : Księga pamiątkowa 2005-2015, Kamera, Kołobrzeg 2015
5. Patan Jerzy Moje lata sześćdziesiąte 1960 - 1969, wydawnictwo Patan, Kołobrzeg 2009
6. Patan Jerzy Kiedy wszystko było pierwsze 1945 - 1959, wydawnictwo Patan, Kołobrzeg 2009
7. Sternowski Janusz Wszystkiemu winni są sportowcy część II, Radio Koszalin, 1999
8. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika 15 lat z historii "Kopernika" / Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kołobrzegu, Kamera S.C. , Kołobrzeg 2000
9. http://najstarszeszkoly.edu.pl/szkoly.html
11. http://visitkolobrzeg.com/historia-i-zabytki/zabytki,news,68
12. http://www.lokopernik.pl/index.php
13.http://zabytki.kolobrzeg.eu/index.php/wszystkie-zabytki?sobi2Task=sobi2Details&catid=8&sobi2Id=185
14. Wywiady z zapisu wideo przy udziale Józefa Skorupińskiego, Franciszka Barty, Elżbiety Kazimierskiej oraz rękopisy absolwentki Elżbiety Mączki w posiadaniu autorów.
15. Dzieje Kołobrzegu (X-XX), red. H. Lesiński, Poznań 1965
16. T. Gaszthold, H. Korczyński, H. Rybicki, Kołobrzeg, zarys dziejów, Poznań 1979
17. A. Sroga, Na drodze stał Kołobrzeg, Warszawa 1980
18. H. Korczyński, Kronika Kołobrzegu, Kołobrzeg 2000
19. Powojenny Kołobrzeg 1945-1950 – wybór źródeł, red. H. Korczyński, Kołobrzeg 2004
„Bale studniówkowe odbywały się w szkole. Dzisiaj myślę, że przygotowanie takiej imprezy to jakiś sport ekstremalny. Pamiętam ogrom pracy, jaki trzeba było włożyć w przygotowanie auli i szkolnych korytarzy tak, aby w ten szczególny wieczór nikomu nie przyszło do głowy, że jest w szkole. Kto przestąpił próg szkoły, pomyślał, że znalazł się w strasznym zamczysku, trafił do Hollywood, albo na Dziki Zachód.
Tradycją były studniówkowe przedstawienia w wykonaniu grupy maturzystów. Nie inaczej było na moim balu. Artyści z mat-fizu, pod egidą prof. Krystyny Bremborowicz przygotowali program satyryczny, z pieśnią neapolitańską O chem-i-jo, ja chcę tró-i-ją,... (do melodii O sole mio, rzecz jasna). Turlaliśmy się ze śmiechu.
A kreacje... Do wyboru, do koloru - szaleństwo od białych bluzek po granatowe spódnice! Co do stylizacji fryzur, tu niemal całkowita dowolność. No, może oprócz loków, pasemek, czy trwałych - żeby pewien pan profesor nie skomentował: Zrób panno porządek, bo wyglądasz, jakbyś przeleciała przez odkurzacz. I wszystko było wiadomo.”
„W październiku każdy młody obywatel PRL-u, w towarzystwie kolektywu swojej klasy i wychowawcy, na pokładzie przyczepy zwanej bonanzą ochoczo pomykał do okolicznego PGR-u (Państwowe Gospodarstwo Rolne), na wykopki ziemniaków. Kopała polska wieś i miasto. Szkolna młodzież swoim zaangażowaniem miała wyrazić autentyczną troskę o budowę lepszej Polski. Przodownik pracy (zawsze taki się znalazł) dyktował tempo pracy, a reszta brygady mniej lub bardziej aktywnie pomagała wykonać zadanie. Sekcja gastronomiczna w przerwie dzieliła pajdy chleba, kiełbasę i kiszone ogórki. Na wykopkach było śmiesznie, trochę strasznie, czasem groźnie - bo czymże byłaby taka wczesna agroturystyka bez wojny kartoflanej? Tak, czy owak, dość rozrywkowa alternatywa dla szkolnych murów...”
O KMKL "Sztorm" Kołobrzeg

POSŁUCHAJ
TEGO TAKŻE
REGULAMIN GRY MIEJSKIEJ
JAK DOBRZE ZNASZ SWOJE MIASTO?
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH
MIASTA KOŁOBRZEG
§ 1
Organizatorzy
-
Organizatorami gry miejskiej pt. „Jak dobrze znasz swoje miasto?” dla uczniów szkół gimnazjalnych miasta Kołobrzeg są Kopernikańska Grupa do spraw Pomorza Zachodniego z I LO w Kołobrzegu biorąca udział w Pomorskiej Lidze Historycznej oraz uczniowie klasy 2 a wyżej wymienionego liceum.
-
Niniejszy regulamin określa zasady uczestnictwa w konkursie.
§ 2
Zasady gry
-
Gra miejska pt. „Jak dobrze znasz swoje miasto?” odbywa się dnia 30 maja 2017 roku w Kołobrzegu w godzinach od 9:00 do 14:00
-
Celem gry jest przybliżenie jej uczestnikom informacji dotyczących historii miasta Kołobrzeg.
-
Zadaniem uczestników gry jest poruszanie się pomiędzy wyznaczonymi punktami kontrolnymi oraz wykonywanie następujących po sobie zadań. Każde wykonane zadanie nagradzane jest punktami, których liczba jest zależna od stopnia poprawności lub czasu jego realizacji.
-
Udział w grze jest nieodpłatny.
-
Po trasie gry zespoły poruszają się wyłącznie pieszo. Zakazane jest korzystanie z wszelkiego rodzaju transportu.
-
W czasie gry obowiązuje bezwzględny nakaz przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Zespół, którego choć jeden z członków nie dostosuje się do tego wymogu zostanie automatycznie zdyskwalifikowany z dalszej rozgrywki.
-
Gra toczy się w normalnym ruchu miejskim w związku z czym uczestnicy są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności. Organizatorzy nie zapewniają opieki medycznej dla osób uczestniczących w grze.
-
Zespoły poruszają się po mieście na własną odpowiedzialność.
-
Odpowiedzialność cywilno-prawną za uczestników ponoszą ich rodzice/opiekunowie prawni i/lub opiekun zespołu.
-
W razie naruszenia przez uczestnika lub zespół niniejszego regulaminu bądź utrudniania gry innym uczestnikom w dowolnym momencie organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dyskwalifikacji tegoż uczestnika/zespołu. Decyzja organizatorów jest ostateczna.
-
Organizatorzy mogą nie wyrazić zgody na start uczestnika w grze jeśli stwierdzą, iż ten jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
-
Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za zachowania uczestników gry mogące naruszyć porządek publiczny lub dobra osobiste osób trzecich.
-
Organizatorzy nie są stroną między uczestnikami, a osobami trzecimi, których dobra mogą być naruszone w czasie gry.
§ 3
Uczestnicy
-
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół gimnazjalnych gminy Kołobrzeg zainteresowani historią Kołobrzegu.
§ 4
Warunki uczestnictwa w grze
-
Warunkiem uczestnictwa w grze jest zgłoszenie oraz rejestracja zespołu liczącego do 3 osób. Zgłoszenia wysyłać na adres mailowy: gramiejskakolobrzeg@gmail.com
-
W dniu Gry około godziny 8:45 odbędzie się odprawa uczestników (tj. wyjaśnienie zasad gry, sposobu oceniania, itp.)
-
Opiekunem każdego z zespołów musi być nauczyciel. Ponadto zespołom towarzyszyć będzie pełnoletni opiekun wyznaczony przez organizatorów.
-
Poprzez rejestrację i udział w grze uczestnik wyraża zgodę na: wzięcie udziału w grze na warunkach określonych w niniejszym regulaminie, przetwarzanie przez organizatorów danych osobowych uczestników w zakresie koniecznym dla przeprowadzenia gry (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.09.1997 roku Dz. U. Nr 133 poz. 883) oraz opublikowanie przez Organizatorów na łamach stron internetowych, portali społecznościowych oraz w informacjach medialnych wizerunku uczestnika oraz w uzasadnionym przypadku, imienia i nazwiska uczestnika.
-
Zespoły biorące udział w grze winny pozostać w niezmienionym składzie do momentu jej zakończenia. Liczba członków zespołu będzie weryfikowana w poszczególnych punktach kontrolnych. W wypadku niezgodności zespół będzie mógł przystąpić do kontynuacji realizacji danego zadania dopiero w momencie, kiedy wszyscy jego członkowie znajdą się w punkcie kontrolnym.
§ 5
Zwycięzcy gry
-
Zwycięzcy gry zostaną wyłonieni po jej zakończeniu około godziny 14:00. Zespoły, które do tego czasu nie zakończą gry, nie będą brane pod uwagę podczas wyłaniania zwycięzców. Wyłonienie zwycięzców nastąpi w ostatnim punkcie kontrolnym oznaczonym jako „Meta”.
-
Zwycięzcy gry zostaną wyłonieni po podliczeniu wszystkich punktów, które otrzymali wykonując zadania w poszczególnych punktach kontrolnych. Zwycięzcą gry zostanie zespół, który łącznie otrzyma największą liczbę punktów.
§ 6
Postanowienia końcowe
-
Regulamin znajduje się do wglądu na stronie internetowej https://czerwonelo.wixsite.com/czerwony oraz Facebooku https://www.facebook.com/czerwonelo/?fref=ts
-
W kwestiach dotyczących przebiegu gry, które nie zostały przewidziane w niniejszym regulaminie, głos rozstrzygający należy do organizatorów.
-
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo przesunięcia, przedłużenia lub przerwania gry w dowolnym momencie.
-
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.
Organizatorzy gry miejskiej
„Jak dobrze znasz swoje miasto?”